DOPALACZE – Zebranie z rodzicami z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

18 stycznia bieżącego roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów tej szkoły.
Pracownicy Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pani Elżbieta Świszczewska oraz Łukasz Bocian, podczas tego spotkania przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą problemów związanych z narkotykami i dopalaczami. Podczas prezentacji rodzice mogli również z bliska zobaczyć substancje psychoaktywne popularne wśród młodzieży i najczęściej kupowane przez nią. W tym celu przygotowano gablotę szklaną z 20 atrapami najczęściej używanych w Polsce narkotyków i dopalaczy.
Eksponowane atrapy narkotyków i dopalaczy cieszyły się zainteresowaniem nie tylko rodziców, ale także i nauczycieli. Dzięki niej mogli przyjrzeć się jak wyglądają i zwrócić uwagę czy nie pojawiają się w szkole.

Czytaj więcej

„Dopalacze kradną życie”

Logo_

W ostatnim czasie wiele działo się w mediach na temat dopalaczy. O tych toksycznych substancjach zrobiło się bardzo głośno po licznych incydentach, gdzie wiele młodych osób po ich zażyciu straciło zdrowie a nawet życie. W związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi tematu jak walczyć z tymi substancjami, proponujemy skorzystać z możliwości wzięcia udziału w akcji „ DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE ”. Jeżeli masz swój pomysł, napisz: dopalaczekradnazycie@msw.gov.pl gdyż każde „NIE” się liczy.

Poniżej przedstawiamy linki gdzie można znaleźć pomoc, jak i uzyskać informacje na temat akcji:
Dopalacze kradną życie – link
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Lista infolinii
Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj więcej

Sokołowscy Harcerze w Orzyszu

W dniach od 7 do 18 lipca w Orzyszu na I turnusie Zgrupowania Obozów „Wehikuł Czasu” Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka wypoczywało około 150 młodych ludzi. Tym razem bazę zgrupowania stanowiło „Obozowisko Orzysz” – baza Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. Większość uczestników zakwaterowana była w namiotach, dla części wojsko udostępniło pokoje w budynku, a w przypadku złej pogody można było korzystać z pięknej, przestronnej świetlicy ze sceną. W trakcie 12 dni aktywnego wypoczynku na łonie natury realizowano program „Wehikuł czasu” z okazji 100-lecia Sokołowskiego Harcerstwa.
Komendantką Obozu „Duchy Lasu”, realizowanego w ramach zadania publicznego na zlecenie Zarządu Powiatu Sokołowskiego na organizację wypoczynku dla uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, była phm. Aneta Nowotniak, wychowawcami: pwd. Marta Nroczkowska i Przemysław Mroczkowski. Uczestnikami byli członkowie 92 SDH Żeńskiej NS im. Janusza Korczaka „Duchy Lasu” i 93 SDH Męskiej NS „Duchy Lasu”. Dzieci i młodzież z różnych środowisk, w tym ze szkół miejskich, dzięki współpracy z Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i funduszom Miasta Sokołów Podlaski uczestniczyły Obozie Środowiskowym „Niezwyciężeni”. Komendantką była: Iwona Tchórzewska, wychowawcami byli: pwd. Edyta Smolik, Elwira Paprocka i Sławomir Szadorski (też oboźnym).

Organizatorzy Zgrupowania tradycyjnie przygotowali bogaty program, wiele atrakcji zapewnili też żołnierze. Najważniejsze wydarzenia kolejnych obozowych dni to: świeczkowisko „Nasze Harcowanie” z prezentacją środowisk; ognisko „100 iskier na 100-lecie sokołowskiego harcerstwa” z gawędą hm. Krzysztofa Woźniaka (syna pierwszego powojennego komendanta Hufca w Sokołowie Podlaskim Michała Woźniaka); wycieczki do Bemowa Piskiego na teren Jednostki Wojskowej Nr 2098 ze zwiedzaniem Izby Pamięci i strażnicy Wojskowej Straży Pożarnej (uczestnicy mogli obsługiwać specjalistyczny sprzęt strażacki oraz poznać trenażer „Śnieżnik” – symulator walki: na wielkim ekranie wyświetlany był komputerowy obraz terenu z przeciwnikami, a zwiedzający mieli do dyspozycji przeróżne rodzaje broni, wyglądem i wagą nieodbiegającą od oryginału); spływ kajakowy malowniczym szlakiem Michała Kajki; Festiwal Kultury Obozowej; niedzielna Msza św. w kościele Orzyszu (po odśpiewaniu przez harcerzy Modlitwy harcerskiej zgromadzeni zaczęli bić brawo); pokazy treningowe nurków Wojsk Lądowych; Spartakiada Sportowa; zajęcia na Strzelnicy Sportowej prowadzonej przez dh. Sławomira Szadorskiego, szkolenie p. poż. wraz z symulacją pożaru namiotu i ewakuacją obozu; ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też gier terenowych i podchodów, plażowania i kąpieli w jeziorze Orzysz, różnorodnych zajęć programowych, a także udziału w atrakcjach przygotowanych przez MOSiR w Orzyszu w ramach czterodniowego przedsięwzięcia „Wiatr, Woda i Przygoda” (m.in. zabawy animacyjne, konkurs na najładniejszą budowlę z piasku, zabawy na wodnym placu zabaw, festyn rekreacyjny, koncert szantowy, watra turystyczna). Jeśli dodamy do tego niezapomnianą harcerską atmosferę, duży zadrzewiony obszar, piękną i bezpieczną miejską plażę tuż obok obozowiska i bardzo dobre warunki pobytu, to nie dziwi, że wielu obozowiczów chciało zostać na drugi turnus.
Organizatorka obozu, komendantka Hufca Sokołów Podlaski hm. Bożenna Hardej obdarowała wszystkich jubileuszowymi prezentami: koszulkami i przypinkami z logo 100-lecia sokolowskiego harcerstwa. Zgromadzonych przy ognisku pożegnalnym, przeniosła wehikułem czasu w zarania dziejów sokołowskiego harcerstwa, wspomniała pierwszy obóz hufca, kolejne obozy, i ludzi, którzy je organizowali i prowadzili. Komendzie i kadrze obozów przekazała słowa wdzięczności za wielkie serca i trud włożony w opiekę, wychowanie i edukację uczestników, za stworzenie bezpiecznego, twórczego domu dla dzieci i młodzieży, za pyszne domowe posiłki, za radość i zabawę. Wszystkim podziękowała za serdeczną atmosferę i wspaniale spędzony czas wakacyjny. Na apelu końcowym wręczyła nagrody uczestnikom licznych konkursów. Komendzie, kadrze zgrupowania i obozów oraz zastępowi kwatermistrzowskiemu wręczyła symboliczne upominki za wzorowe wypełnienie zadań w ramach powierzonych funkcji. Wraz z komendą obozu podkreślała, że przychylność Dowództwa Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Bemowie Piskim pozwoliła na nawiązanie owocnej współpracy z obiecującymi perspektywami na dalsze lata przy organizowaniu Harcerskiej Akcji Letniej Hufca Sokołów Podlaski.

phm. Jadwiga Ostromecka

DSC_0385 DSC_0434

DSC_0634

DSC_0682 DSC_1101

Czytaj więcej